Menüü
Praegu on püsimeik kui kõige efektiivsem ja nõutum kosmetoloogiateenus muutunud väga populaarseks. Kasumijahis ei vaevu paljud kosmetoloogid end selles vallas harima ega kogemusi hankima. Selliste „meistrite“ tegevuse tagajärjeks on huulte, laugude ja kulmude ebakvaliteetne püsimeik, mis põhjustab kliendile psühholoogilise trauma ja käitumishäireid.
Peamised vead, mis omavahel kombineeruvad, on järgmised:
See probleem pole jätnud puutumata ka kunstilist tätoveerimist. Siin on tekkinud peamiselt 2 gruppi:
Esimene grupp – suhteliselt hiljuti (3-5 aasta eest) ebakvaliteetselt tehtud või tehtud hiljuti sellisesse piirkonda, mis kliendile käesoleval aja enam ei sobi ja häirib seetõttu ta sotsiaalset elu. Tehtud on need kas salongides või kodustes tingimustes. Põhiliselt on need aktiivset eluviisi harrastavad ja moodi järgivad noored (25-27 aastat vanad).
Teine grupp on enamasti mehed, kes on teinud tätoveeringu sõjaväes või kinnipidamiskohas. Nende tätoveeringute vanust mõõdetakse tihtipeale kümnete aastatega.
Ebakvaliteetse töö eemaldamine teeb muret nii spetsialistidele kui klientidele juba palju aastaid. Kahjuks kasutavad paljud nn kodust meetodit – nahka viiakse vesinikülihapet, happeid ja isegi piima, retsepte leitakse internetist nn “professionaalsetest foorumitest“. Selliste meetodite tagajärjel tekivad põletikulised reaktsioonid ja sidekoe, vahel keloidse sidekoe moodustumine.
Mõned firmad pakuvad oma klientidele võimalust eemaldada vana püsimeik spetsiaalse koostisega eemaldajate abil, mille põhimõte seisneb samuti selles, et endise tattoo´ kontuuride piirkonda viiakse hapet.
Teine meetod – ebakvaliteetse töö katmine spetsiaalsete korrektoritega. Siin on oma plussid ja miinused. Kui seda meetodit kasutada õigesti, hoolikalt, siis võib see aidata muuta eelmise töö värvi, juhul kui kuju klienti rahuldab. Kasutades värviga katmise põhimõtet saab meister korrigeerida sinist varjundit – kui pigment on liiga sügaval; punast tooni – kui kulmude piirkonnas on pigmendi värv muutunud; teha värvitooni heledamaks või loomulikumaks. Korrektoreid saab kasutada nii iseseisvalt kui valitud pigmendiga segamini. Aga kui on vaja muuta kuju, ei saa korrektorid probleemi lahendada, kuna parimal juhul hakkavad need välja nägema kui tooniv kreem, aga mõne kuu pärast tuleb esile tume toon ning töö ei näe korralik välja.
Kliendil tuleb lasta teha kordusprotseduur – pleegitamine. Korrektori kasutamisel on veel üks oht. Paljud spetsialistid arvavad siiralt, et mida rohkem nad korrektorit sisse viivad, seda vähem on vana tööd näha. Kuid see on eksiarvamus. Korrigeerivad pigmendid on tehtud titaandioksiidi baasil – looduses näeb see välja nagu valge värv, sellel mineraalil on kõikidest pigmentidest kõige suurem erikaal ja seetõttu ka kõige suurem kattevõime. Kandes peale suure koguse korrektorit, riskib meister sellega, et tagajärjeks on valge plekk, mis ainult suurendab defekti.
Seetõttu on raske üle hinnata fakti, et kosmeetikateenuste turule on tulnud ütrium-alumiinium-granaadist (YAG) laserid, mis võimaldavad nahka kahjustamata eemaldada dermasse implanteeritud pigmendid. Tänu sellele on saanud lahenduse ühks peamisi probleeme – ebakvaliteetse püsimeigi ja kunstilise tätoveeringu korrektsioon ning eemaldamine.
Katsete käigus selgus, et just 1064 nm sagedusega YAG-laser lagundab kõige efektiivsemalt dermas ja hüpodermas asuvat pigmenti, eriti külma spektri värve (mustjassinine, sinine, helesinine, lilla). Tuleb arvestada sellega, et bioloogilised koed on laseri jaoks läbipaistvad ehk laser „ei näe“ neid. Seega kahjustab see pigmenti ümbritsevaid kudesid minimaalselt ja ei too kaasa pöördumatuid struktuurimuutusi nahas ja sidekoe (armid) teket.
Et seda teemat paremini selgitada, tuleb märkida, et tänapäeva püsimeigi ja esteetilise dermopigmentatsiooni pigmendid kujutavad endast homogeenset, peendispersset struktuuri, mis sisaldab 4-millimeetriseks mikroniseeritud kristalle ja valmistatud raudoksiidi või titaanbioksiidi, süsiniku (C) ja glütseriinis, isopropüülpiirituses ning vees dispergeeritud orgaaniliste komponentide (FDGC) alusel. Peale nimetatud klassikalise komplekti lisavad suured tootjafirmad pigmendi koostisesse aaloed, hamamelist, magneesiumoksiidi, eeterlikke õlisid paranemise kiirendamiseks ja võimalike tüsistuste, näiteks herpese ennetamiseks. Pärast püsimeigi protseduuri areneb aseptiline põletik, mis lõpeb reparatiivse regeneratsiooniga, mis toimub naha taastumise viimases staadiumis epitaliseerumise faasis. Selle protsessi ajal toimub pigmendi vedela komponendi kiire lagunemine ja resorbtsioon fagotsütoosi ja lümfodrenaaži tõttu.
Epidermise ja derma nende elementide struktuuri taastumisel muutub tätoveering heledamaks, kuna selle pigmendi kristallide ümber, mis on jäänud naha võrk- ja näsakihti, moodustub kollageenkiududest loor, s.t. fibroblastide sünteesitud kollageenkiud inkapsuleerivad pigmentide kristallid kui võõrkehad. Taastunud epidermisekiht muudab nahka implanteeritud pigmendi heledamaks. Ja veel üks väike nüanss, mida tuleb alati meeles pidada: dermas ja hüpodermas asuva pigmendikihi paksus kõigub valesti tehtud protseduuri korral 2-6 mm vahel! Mida kauem see seal asub, seda tihedam on seda ümbritsev sidekapsel.
Laserdepigmentatsiooniprotseduuri tegemisel toimub eriti esimesel-teisel seansil epidermise pindmine koagulatsioon ja kristallid kaotavad osaliselt pigmenti seetõttu, et toimub selle sublimatsioon (üleminek gaasilisse olekusse), mille käigus lagundatakse fibrillaarkapsel, mille tulemusena kasvab jälle järsult kudede fagotsütaarne aktiivsus, mis kestab 1-14 päeva, mis viib samuti tätoveeringu või püsimeigi järkjärgulisele kadumisele.
Nii ühel kui teisel juhul on mehhanism täiesti identne.
Bordoopunased toonid, mida tekitab raudoksiid, muutuvad termilise mõjutamise käigus hallikasroheliseks. Sellest tuleb kindlasti teavitada kliente, kes eemaldavad huulte ja kulmude püsimeiki. Kuid see efekt kaob kordusprotseduuril. Seda „kõrvalnähtu“ kasutatakse edukalt roosade kulmude korrigeerimisel – pärast ühte protseduuri laseri väikesel võimsusel muutuvad need hallikaks ja pikeneb ka püsimeigi eluiga (kui kuju on ilus).
Nagu juba öeldud, pigmendikihi paksus dermas ja hüpodermas on märkimisväärne ja selle eemaldamine 1-2 protseduuriga pole enamasti võimalik, seetõttu on vajalikud lisaseansid. Tavaliselt tehakse kordusprotseduuri pärast naha täielikku taastumist ja põletikutunnuste kadumist, selleks kulub 2-3 nädalat. Kolmanda ja neljanda protseduuri ajal käitub nahk teistmoodi kui esimestel protseduuridel, järele jäänud pigmendikiht on sellisel sügavusel, et selle lagundamisel energia „kustub“ nahas, kui nii võib väljenduda. Sel ajal toimub järsk koesisese temperatuuri tõus ja fibroosse kapsli lagunemine. Selle protsessi tulemus on aseptilise (mikroobivaba) põletiku teke, nimelt koeturse, makrofagaalse reaktsiooni, hematoomide teke (nii erütrotsüütide diapedeesi teel (väljumine) kui kapillaariseinte lõhkumise teel). Sel moel läheb põletiku produktiivne faas üle taastumisfaasi.
Tihti, eriti vanade tätoveeringute kohas, jääb pärast pigmendi eemaldamist nahale hüperpigmentatsioon, mis meie arvates on seotud hemosideriini moodustumisega nii tätoveeringu tegemisel kui pärast selle eemaldamist. Moodustub see lagundatud erütrotsüütidest ja selle tekkemehhanism on üldtuntud. Kõikide patofüsioloogia seaduste kohaselt see hüperpigmentatsioon edaspidi kaob.
Lõpetuseks tahaks öelda, et ei eksisteeri muidugi sellist imemeetodit, millega saaks kergelt, valutult ja jäljetult eemaldada pigmenti, mis on implanteeritud elava inimese organisse, nahka. Ja kõik, millest me siin rääkisime, on tegelikkus, kuid tulemused ületavad igal juhul nende inimeste ootusi, kes veel hiljuti isegi ei lootnud tätoveeringust või valesti tehtud püsimeigist vabaneda. Nahamuutused on seejuures tühised ja märkamatud ning seda võime kindlalt väita, et valesti tehtud püsimeigi või tätoveeringu eemaldamine YAG-laseri abil võtab kindla ja püsiva koha sisse kosmetoloogiateenuste nimekirjas.
– – –
Allikas: Статья про осложнения в перманентном макияже и их удаление при помощи YAG лазера Климова В.В.
LÜHIAJALISED VASTUNÄIDUSTUSED
Ohatis
Konjuktiviit
Antibiootikumite võtmine
Hormoonid
Nõrk immuniteet
Rasedus
Imetamine
Nahaalused implantaadid
Näo ringlõikus
Kemoteraapia
Kiirgusravi
Bakteriaalsed infektsioonid
Nahahaigused
Päevitus
Allergia
Tuulerõuged
ABSOLUUTSED VASTUNÄIDUSTUSED
Allergia(pigmentatsioon)
Melanoom, tüügad, sünnimärgid
Keloidarmide tekitamise risk
Nahavähk
Probleemid südamega
Psoriaas
Ekstremaalselt kõrge vererõhk
Kroonilised haigused
Suhkrudiabeet
Hemofiilia
Aidsiviirus
Hepatiit